Замовити безкоштовний прорахунок

Історія і види стелажів: від перших патентів до сучасності

Історія і види стелажів: від перших патентів до сучасності

28-12-2018

Появу перших в ужитку стелажів приписують грекам і голландцям. Власне, саме слово стелаж («stellage») має голландські корені і перекладається з голландської як «складати» що-небудь. Складно уявити собі, що колись стелаж був для когось в дивину, враховуючи, що сьогодні ніякий складський, магазинний і навіть домашній інтер'єр не обійдеться без стелажів.

 

Вважається, що найперший стелаж був винайдений в 18 столітті якимось завзятим матросом. Той сам спорудив просту дерев'яну конструкцію для трюму корабля далекого плавання, щоб більш надійно та компактно розміщувати в ньому вантаж. Втім, це усього лише чутки, історія ж вимагає фактів, а факти — підтверджень.

Революційні патенти в історії стелажів

Перший у світі офіційно зареєстрований патент на конструкцію стелажа з полицями (US18702 A) датується 24 листопадом 1857 року і належить панові J.H. Phillips. Він назвав свій винахід «Cheese Shelf», який, як можна здогадатися з назви, призначався для збереження та дозрівання сирів на власному складі. Цікаво, чи підозрював тоді Phillips, наскільки далекосяжною була його конструкторська знахідка насправді?...

История стеллажей: какими были первые модели

Наступним проривом в історії конструкції складських стелажів по праву вважається поява палет. Деякі вважають, що палетні стелажі з'явилися ще в 1935 році, інші — що це сталося за часів Другої світової війни. Проте ж офіційно перший відомий історії патент на подібну конструкцію був виданий S. Saul Jr. у 1951 році. Саме він винайшов прообраз універсального палетного стелажа, який давав можливість вибирати потрібну висоту і задавати необхідну кількість секцій, що у свою чергу дозволяло адаптувати таку конструкцію під розміри і потреби будь-якого складу.

История стеллажей: первые патенты

Нарешті, третьою революційною віхою в історії розвитку стелажів стала поява конструкції глибинних, або як їх ще називають — в'їзних стелажів. Патент на них належить винахідникові T.J. Finlayson і датований 9 липня 1968 року. Особливість так званих глибинних стелажів в тому, що вони розраховані на обслуговування штабелерами (навантажувачами) та дозволяють використати до 80% корисної площі складського приміщення. Вони незамінні при блоковому розміщенні товарів і там, де собівартість зберігання дуже висока: в холодильних камерах, морозильниках тощо.

История стеллажей: въездные модели

 

Ми розповіли тільки про 3 конструкції стелажів, які, на наш погляд, стали основними в історії їх розвитку. Ясна річ, на цьому все не закінчилося. Згодом з'явилось багато інших, принципово різних конструкцій: гравітаційні стелажі, шатлові, мезоніні, консольні, і тому подібне. Народившись у вигляді простої дерев'яної полиці на старому вітрильному кораблі, сьогодні стелажі використовуються у багатьох сферах, роблячи діяльність людини більш зручною, раціональною і організованою. Оформлення офісних приміщень, торгових точок, домашнього інтер'єру — практичні та зручні конструкції є всюди.

 

Сучасні металеві стелажі: що змінилось

Сьогодні конструкцію стелажів вже не назвеш простою та примітивною. Це цілі дизайнерські творіння, які додають в приміщення краси та практичності. Але при розробці ескізів дизайнери та архітектори все ще відштовхуються від призначення обладнання.

Складські стелажі призначені для зберігання матеріалів і товарів на спеціально обладнаних для цього складах. Їх відрізняє особливо висока міцність, місткість і зносостійкість. Важливо, щоб полиці могли витримати велике навантаження.

Виставкові або торгові стелажі відрізняються найбільшою різноманітністю і складністю конструкцій. Призначені для демонстрації різних предметів в магазинах, на виставках, в музеях тощо.

Офісні конструкції використовуються для зберігання документації, але можуть служити також для компактного розміщення невеликих предметів, різної офісної техніки та обладнання.

Архівні стелажі використовуються виключно для впорядкованого зберігання паперів.

Побутові стелажі застосовуються в домашніх умовах і часто носять декоративний характер. На них розкладають що завгодно: книги, вази, сувеніри, нагороди, декорації, предмети побуту, інструменти... і навіть розміщують тераріуми. Побачити їх можна не тільки в квартирах, але й в гаражах, на дачах.

Сучасні стелажі можуть бути універсальними та вантажними, пересувними та консольними. Це вже не просто стандартні полички, призначені тільки для демонстрації товарів. Це маркетинговий інструмент [досить додати на них логотип компанії та правильно підібрати кольори], красива деталь інтер'єру та конструкція, що допомагає раціонально використовувати квадратні метри.

История стеллажей: пример современных моделей

Більшість сучасних стелажів роблять із металу. Такі конструкції відрізняються міцністю та довговічністю. Вони витримують вагу об'ємних товарів і привабливо виглядають.

История стеллажей: пример брендированного стеллажа

Ustor працює з такими стандартними серіями: LINE, RAF, FRAME. Конструктори допрацьовують їх під певні категорії товарів, допомагають реалізувати задуми дизайнерів.

 

Детальніше з популярними серіями конструкцій сучасних стелажів і їх перевагами можна ознайомитися тут.

Читайте также

Проте, «не все так однозначно» (с). Адже там, де фізичні торгові точки втратили прибуток, електронна комерція вже традиційно отримала вигоду й знайшла для себе нові перспективні вектори розвитку. За минулі […]

1-02-2022

«Світова уторгування ритейлерів у сегменті Fashion впала на 18,9%», — Riskified

Короткий екскурс в історію роздрібної торгівлі США і багатофункціонального проектування даунтаунів Даунтаун Нью-Йорка, Манхеттен — один з найстаріших і найбільших ділових центрів у світі, сфотографований з висоти пташиного польоту: у […]

6-11-2019

Як розвиток рітейлу впливав на головні вулиці і ділові райони США

Магазини без продавців: мінус в плюс? Безпілотні автомобілі, доповнена реальність і штучний інтелект вже не терміни з наукової фантастики, це — реальність. З кожним днем нові технології все глибше проникають […]

25-02-2018

Магазини без продавців